Przetargi i inwestycje Przetargi na oprogramowanie

Bezpieczeństwo sieci instytucji publicznych

Bezpieczeństwo sieci firmowych jest podstawą, jeżeli chodzi o ich pracę. Wyciek kluczowych danych na zewnątrz przedsiębiorstwa najczęściej prowadzi do ogromnego skandalu. Jeżeli wyciekną dane osobowe może dodatkowo dojść kwestia odszkodowań dla osób, które z tego tytułu będą mieć kłopoty w przyszłości. Dlatego też zwłaszcza w publicznych przedsiębiorstwach tak ważne jest stawianie na bezpieczeństwo, ponieważ najczęściej przetwarzają one mnóstwo danych osobowych ludzi, którzy mieszkają na ich terenie (np. samorządy lokalne).

Jak zabezpieczyć sieć?

Najprostszym sposobem by dokonać zabezpieczenia firmowej sieci jest niepodłączanie jej do internetu. Trudno jednak byłoby o to w dzisiejszych czasach, stąd stosowanie innego rodzaju rozwiązań. Najczęściej możemy spotkać się z odpowiednimi programami komputerowymi, takimi jak firewall, które mają za zadanie wykrywać i blokować podejrzany ruch na łączach. Przetargi na oprogramowanie Pressinfo tego typu są ogłaszane bardzo często, a wynika to właśnie z faktu dużego zapotrzebowania na tego typu programy zabezpieczające. Innym sposobem jest wydzielenie w firmowej sieci pewnej wewnętrznej puli adresowej, która nie będzie w ogóle dostępna online. Dzięki temu pracownicy wciąż będą mogli z internetu korzystać, jednak wejście do zasobów o kluczowym znaczeniu będzie możliwe typu z komputerów przedsiębiorstwa. Jest to często wykorzystywany sposób zabezpieczania się, jednak może działać tylko wtedy, gdy pracownicy nie muszą mieć dostępu do firmowych danych np. z domu bądź będąc w delegacji.

Nowoczesne standardy


W przypadku instytucji publicznych stosuje się obecnie bardzo interesujące zabezpieczenia, jeżeli chodzi o dostęp do danych osobowych obywateli. Istnieje specjalna sieć, oddzielna od internetu, za pośrednictwem której możliwe jest połączenie się z bazą PESEL i pobranie stamtąd danych wybranych osób. Dzięki temu nawet w przypadku włamania na komputery przedsiębiorstwa, nie ma możliwości wycieku danych osobowych, ponieważ dostęp do nich możliwy jest tylko po zalogowaniu specjalnym kluczem, zwanym tokenem. Stąd też przetargi na oprogramowanie do zabezpieczania tego typu działań są zlecane zdecydowanie najczęściej przez różnego rodzaju podmioty publiczne. Można dowiedzieć się o tym korzystając z wyszukiwarki przetargowej i trzeba przyznać, że w przypadku zabezpieczeń sieci komputerowej instytucje nie oszczędzają. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że nasze wrażliwe dane dostaną się w niepowołane ręce, skąd mogłyby trafić do przestępców.