Działanie przetargów elektrycznych
Przetargi są organizowane w formie ograniczonej oraz nieograniczonej. Do przetargów nieograniczonych wszyscy potencjalni wykonawcy są zapraszani do składania ofert.
Jak wyglądają przetargi w branży elektrycznej?
W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się przetargi elektryczne. O przetargu można się dowiedzieć przede wszystkim z biuletynu lub strony internetowej. Przedstawianych jest wiele ofert, ale wybierana jest najbardziej korzystna. Warto mieć na uwadze, że przetargi ograniczone niestety nie są dostępne dla wszystkich. W takiej sytuacji jedynie zaproszeni wykonawcy mają szansę złożyć ofertę. Muszą też oni spełniać wymagania określone przez zleceniodawcę. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wymagania mogą być zawarte w treści zamówienia lub sprecyzowane przy zaproszeniu do przetargu. Przetarg ograniczony jest też złożony z kilku etapów, dlatego najpierw przeprowadzane są prekwalifikacje, po których wybrani kandydaci docierają dalej. W branży elektrycznej konkurencja jest bardzo duża i każdego roku pojawiają się nowi wykonawcy. To najczęściej na stronach internetowych zleceniodawców można znaleźć oferty przetargów. Warto również regularnie sprawdzać biuletyny oraz gazety, ponieważ jest to niezwykle przydatne źródło informacji. Trzeba jednak mieć dużo wolnego czasu, żeby być ze wszystkim na bieżąco. W bazach przetargów i platformach przetargowych również można szukać informacji o pojawiających się przetargach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że odbiorcą energii elektrycznej jest tak naprawdę każda instytucja publiczna.
Wybór najciekawszej oferty
Przedsiębiorstwa mają zdecydowanie większą swobodę w wyborze ofert, natomiast podmioty publiczne muszą obowiązkowo rozpisać cały przetarg, nawet jeśli ma on nieograniczony charakter. Zarówno przedsiębiorstwom, jak i instytucjom publicznym chodzi o to, żeby stawkę za energię elektryczną była jak najkorzystniejsza. Łatwiej trafić na korzystną ofertę sprzedaży prądu, jeżeli przetarg zostanie profesjonalnie przygotowany. Dobrym rozwiązaniem jest także przeprowadzenie audytu energetycznego, bezpośrednio przed startem przetargu nieograniczonego. Dzięki temu będzie można precyzyjnie określić wszystkie potrzeby dotyczące energii elektrycznej. Dzięki dokładnym raportom można później przygotować ciekawą strategię zakupu, a następnie postępowanie przetargowe. Niezwykle ważnym elementem jest harmonogram, dzięki któremu będzie można wszystko lepiej zaplanować. Należy również pamiętać, że zainteresowane podmioty powinny mieć czas na złożenie własnych propozycji. Każda oferta musi być szczegółowo opisana.